SAKRAMENTY
Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją. Sakramenty przeznaczone są dla żywych i dla wierzących.
CHRZEST
Prośbę o udzielenie chrztu powinien zgłosić w kancelarii parafialnej rodzic, okazując akt urodzenia dziecka.
Rodzicami chrzestnymi mogą być wierzący i praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i nie mają przeszkód do przystępowania do Komunii Świętej. Funkcji rodziców chrzestnych nie mogą pełnić: ateiści, osoby, które dokonały apostazji, niepraktykujący katolicy, osoby żyjące w związku cywilnym lub w konkubinacie. Jeśli chrzestni są spoza parafii, przynoszą zaświadczenie o możliwości pełnienia funkcji chrzestnego z parafii miejsca aktualnego zamieszkania (nie zameldowania!). Nauka przed chrztem jest w sobotę przed niedzielą chrztu o godz. 16.00 w kościele. Obecność rodziców i chrzestnych jest obowiązkowa.
Chrztu udziela się w 2. niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 15.00.
W przypadku dorosłych, którzy chcieliby przyjąć chrzest, przeprowadzane jest odpowiednie przygotowanie (katechumenat) po indywidualnym uzgodnieniu z ks. proboszczem.
Dzieci obchodzące 1. rocznicę przyjęcia chrztu błogosławi się w 2. niedzielę miesiąca w czasie Mszy św. o godz. 15.00.
KOMUNIA ŚWIĘTA
BIERZMOWANIE
Bierzmowanie przyjmuje zasadniczo młodzież klasy 8 szkoły podstawowej po odpowiednim rocznym przygotowaniu. Sakrament ten jest udzielany przez biskupa podczas Mszy św., zazwyczaj w maju lub czerwcu. Wymagania dla kandydatów do bierzmowania są przedstawiane podczas pierwszego spotkania formacyjnego.
Osoby, które nie przyjęły tego sakramentu w odpowiednim czasie, a chcą go uzupełnić, powinny zgłosić się do ks. proboszcza w celu ustalenia sposobu przygotowania. Po przygotowaniu można przystąpić do bierzmowania z młodzieżą w parafii lub w katedrze katowickiej, gdzie sakrament ten udzielany jest w wyznaczonych terminach.
MAŁŻEŃSTWO
Dokumenty, które należy przedłożyć:
- Dowód osobisty.
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stanowiące podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa (nie starsze niż 6 miesięcy od daty planowanego małżeństwa).
- Świadectwo chrztu, na którym znajdzie się również adnotacja o przyjętym sakramencie bierzmowania (nie starsze niż 6 miesięcy od daty planowanego małżeństwa).
- Świadectwo ukończenia katechezy w zakresie szkoły ponadpodstawowej.
- Zaświadczenie o odbytych naukach przedślubnych i dniu skupienia dla narzeczonych.
- Zaświadczenie o odbytych wizytach w Poradni Życia Rodzinnego.
TERMINY NAUK PRZEDŚLUBNYCH W DEKANACIE CHORZÓW BATORY
Spowiedź Święta
NAMASZCZENIE CHORYCH
Istnieje możliwość odwiedzenia chorych przez nadzwyczajnych szafarzy z Komunią Świętą w każdą niedzielę od godz. 8.00 (oprócz wakacji).
KAPŁAŃSTWO
Wszystkich zainteresowanych tematyką powołania zapraszamy na stronę naszego Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.